Napisane przez: futrzak | 9 grudnia 2013

Nelson Mandela i jak powstało współczesne RPA

Zaprzyjaźniony bloger popełnił znakomity wpis na powyższy temat – warto przeczytać, bo tej wersji historii nie znajdzie sie w mediach głównego nurtu. Jest przemilczana, bo niewygodna. No i pokazuje raz jeszcze, ze wazne decyzje, dotyczace powstawania panstw, zmian rządów i podobnych odbywają się w zaciszu decydenckich gabinetów i bynajmniej nie w politycznej próżni…oraz że zamachy nie są dokonywane przez „przypadkowych szaleńców”.

W sierpniu 1962, dzięki pomocy CIA, Mandela został aresztowany i kolejnych 27 lat spędził w więzieniach, a działalność zbrojna uległa poważnemu ograniczeniu. Odbudowa polityki zbrojnej dokonała się już dzięki wsparciu Kremla, a szefem Włóczni Narodu (zbrojnego ramienia ACN), został doświadczony marksista, wyszkolony w Moskwie i ostrzelany na frontach walki klasowej, Chris Hani. Równocześnie organizacja zaostrzyła terror biorąc na cel również białych. W chwili, gdy Mandela wychodził z więzienia, towarzysz Hani jednoczył w swoim ręku władzę nad strukturami militarnymi ANC i… Południowoafrykańską Partią Komunistyczną.
Ci, którzy z natury sprzeciwiają się teoriom niesłusznie zwanym spiskowymi powinni wiedzieć, iż swoją popularność Hani zawdzięczał radykalnym hasłom, pośród których poczesne miejsce zajmował postulat nacjonalizacji wszelkiej własności prywatnej, co jak łatwo sobie wyobrazić, nie zaskarbiało mu miłości tradycyjnego establishmentu politycznego bez względu na to, jaki był jego kolor skóry. Raporty dyplomatów USA nie pozostawiają wątpliwości, że nawet jeśli przegrałby z Mandelą w konkursie popularności, to już na pewno nie w dziedzinie wpływów i militarnej siły. Załamanie apartheidu, podobnie jak potęgi soviet bloku, było w znacznym stopniu wynikiem sankcji i gospodarczej dekoniunktury. RPA groził niekontrolowany bunt, któremu tamy nie postawiłaby żadna armia, ani polityczne struktury szczególnie wtedy, gdy buntem zawiadowałby charyzmatyczny Hani.

Reklamy

Responses

  1. No ale na szczęście nasz Bohaterski Rodak (zaiste, zapomniałem jego nazwiska, cóż za wstyd!) ocalił RPA przed tym zagrożeniem!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: