Napisane przez: futrzak | 3 grudnia 2013

Co tam, panie, w argentyńskiej polityce piszczy?

***
Biały Dom skomentował spadek rezerw dolarowych banku centralnego Argentyny*. Na to nowy szef gabinetu rządu argentyńskiego, Capitanich, wyraził gospodarską troskę o poziom zadłużenia gospodarki USA i GB (ze wiecej niz 100% PKB…) Jednoczesnie zaznaczył, że 75% rezerw dolarowych zostało wykorzystanych do spłaty zgranicznego zadłużenia Argentyny, które to zadłużenie nie zostało zaciągnięte przez rząd obecnej koalicji, tylko odziedziczone po rządach neoliberałów..

***
Wobec spadku rezerw dolarowych wprowadzono podwyżkę podatku od zakupów zagranicznych płaconych kartą kredytową i debetową przez Argentyńczyków. Dotychczasowe 20% zostało podniesione do 35%. Pieniądze te są zaliczane na poczet podatku dochodowego i bilansowane pod koniec rozliczenia rocznego. Oznacza to, ze efektywnie za wszystkie zakupy kartą stawka wynosi ok. 1 USD = 8.3 ARS, co i tak jest niższe od nieoficjalnej ceny czarnorynkowego dolara (ok. 9.30 ARS w tej chwili).

***
Nowy minister ekonomii, Axel Kicillof, spotkał sie z liderami biznesowymi na 19-tym corocznym zgromadzeniu Argentyńskiej Unii Przemysłowej [Union Industrial Argentina]. Potwierdzil kontynuowanie oficjalnej polityki rządu: To kłamstwo, że są modele [gospodarcze] wolne od napięć. Model, który chce się nam narzucić, to model wymagający skurczenia państwa, zmiany ekonomii, zmniejszenia płac i zaciągnięcia kolejnych długów. Ten system się nie sprawdził. To zjełczały syrop neoliberalizmu i każdy z nas tutaj wie, jakie były jego rezultaty.
Kicillof przypomniał w ten sposób koniec ostatnich neoliberalnych rządów w Argentynie, przypieczętowanych gargantuicznym bankructwem 2001/2002 roku.

***
Unia Europejska wprowadziła ban na argentyńskiego biodiesla. W związku z tym rząd Argentyny zwiększył obowiązkowy procent domieszki biodiesla w paliwie sprzedawanym na stacjach benzynowych. Od dziś 33% krajowej produkcji będzie przeznaczone na rynek wewnętrzny. Ceny paliwa pozostaną bez zmian.

* – Nie mogłam znależć nigdzie w zachodnich mediach informacji na ten temat tj. kto z administracji Obamy i co powiedzial – Capitanich po prostu dzis w ten sposob odpowiedzial na jedno z pytan zadane na konferencji prasowej; zapewne zrodzilo sie ono pod wplywem krotkiej notki w La Nacion, sugerującej to, co powyżej.

Reklamy

Responses

  1. Słusznie robią. Co to za interes by się zapożyczać na wysoki procent a potem za pożyczone pieniądze kupować nisko oprocentowane obligacje USA czy innych krajów.

  2. @Marcin:
    pewnie, ze slusznie. Ale widzisz, dzieki temu Kicillof zyskal sobie w zachodnich mediach przydomek marksisty :)
    Mysle jednak, ze w opinii neoliberalow masci wszelakiej kazdy, kto nie glosi programu gospodarczego majacego na wzgledzie interes 1% najbogatszych, bedzie ochrzczony tym mianem..

  3. Poszybowal tez dolar turystyczny (35%) oznacza to ze kazdy czlowiek ktoremu sie zamarzy wyjechac np. na wakacje czy w sprawach losowych musi wyzebrac zgode na zakup dolarow w AFIP i jezeli mu sie juz uda (nie wiem jakim cudem) to za dolara musi zaplacic 8.34 peso , zwyczajne okradanie wlasnych obywateli.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: