Napisane przez: futrzak | 26 października 2013

Dziwadła życia codziennego

Pierwszy raz odkąd tu jestem (czyli 2 lata) widziałam kontrolę w pociągu podmiejskim. Wyglądało zabawnie: idzie konduktor i nagle w wagonie zryw wielki i poruszenie. Jakies 2/3 wysiadly na najblizszej stacji – ci, co nie mieli biletów…Tu nie wlepiają kary, po prostu wyrzucaja z pociągu.

***

Drugim najwiekszym dniem zakupowym (zaraz po Christmas) w Argentynie jest …. dzień matki.

Reklamy

Responses

 1. W Polsce też są niezłe dziwadła. U nas np. na przełomie starego i nowego roku jest plaga „kominiarzy”. Zaczyna się we wrześniu, a kończy coś koło marca. Komina i tak nie wyczyści, bo „akurat dzisiaj nie ma narzędzi”, tylko życzenia szczęśliwego nowego roku złoży i kalendarz ze zdjęciem kominiarza da…i co łaska, ale 5 zeta mile widziane.

 2. W sumie tak lepiej- można zawsze kawałek bliżej punku docelowego podjechać, a w razie kontroli nie ryzykuje się utraty większości swojej pensji i starcia z kanarami,którzy bywaja naprawdę bardzo nadgorliwi i podli.

 3. „Tu nie wlepiają kary, po prostu wyrzucaja z pociągu.”
  Szkoda tylko, ze nie w biegu, z soczystym kopem w d…

 4. W pociągach podmiejskich kontrole nie są wcale takie rzadkie. Ale najczęściej odbywają się nie w pociągu, tylko przy wyjściu ze stacji. Bo wg. przepisów bilet trzeba zachować do czasu wyjścia z „terenu kolejowego”. I kary są, ale nie jakieś bardzo dotkliwe. Teraz juz nie pamiętam, czy 20 czy może 50 pesos. Wiem bo raz mi chcieli wypisać, ale w końcu ugadałem… A bilet kupiłem, tylko w trakcie podróży bezwiednie zwinąłęm w kuleczkę i wyrzuciłem. :)

 5. Sądzę, że taka kara jest jak najbardziej uczciwa. Nie każdego stać na karę pieniężną, a wizja wycieczki pieszej jest wystarczającą karą za brak biletu ;)

 6. @Tomek:
  A na ktorej linii tak jest?
  (ze formalnie sa jakies niewielkie kary to mi wiadomo, sa o tym informacje wewnatrz pociagow poprzyczepiane).

 7. @futrzak:
  Na której linii są takie kontrole? Na línea Mitre, czyli na wszystkich podmiejskich, które z Retiro strartują. Ja jeżdżę najczęście na trasach Retiro-Suarez i Retiro-Tigre i szacuje, że jakieś 25 proc. moich przejazdów było z kontrolami.

 8. @ Tomek
  Cóż, z Retiro odjeżdżają jeszcze pociągi linii Belgrano Norte i San Martin- aż trochę poszukałem wiesci o tych kontrolach, bo przyznam, że jak sporo się przemieszczam pociągami w aglomeracji to takiego dziwa jak kontrola na wyjsciu jeszcze nie widziałem. W istocie, ponoć sie zdarza-ale własnie tylko na Mitre, ale mozliwe, że o jakis bardzo nietypowych porach, albo np. zawsze o tej samej- skoro tak często na to trafiałeś.

 9. @maczeta: Mitre, Belgrano Norte i San Martin odjeżdżają z trzech różnych dworców Retiro, fakt że położonych blisko siebie ale różnych. Masz ten najbardziej okazały, z którego jeździ właśnie linia Mitre. Mniejszy, ale najstarszy – Retiro Belgrano, i najmniejszy Retiro San Martin.
  To co napisałem dotyczy rzeczywiście wyłącznie Retiro Mitre, bo z tych pozostałych linii korzystam bardzo sporadycznie (z Belgrano chyba nigdy jeszcze). A kontrole na Mitre rzeczywiście zdarzają się najczęściej w dość przewidywalnych porach – głównie w godzinach szczytu. Np. chyba nigdy jeszcze nie spotkałem z kontrolą w późno w nocy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: