Posted by: futrzak | 23 April 2013

Roznica miedzy jajkiem i jajkiem

Spotykam sie od czasu do czasu z opiniami, ze miedzy jajkiem od kury z chowu przemyslowego a takim od kury wolno biegajacej (czytaj: dokarmianej ziarnem ale tez żrącej robale w ich środowisku naturalnym co niekoniecznie rowna sie “jajko organiczne”) nie ma zadnej roznicy.

No coz. Jest, i to spora. Zarowno w wyglądzie, w skladzie jak i w smaku. I to pomimo tego, ze jak niedawno oglosila USDA (US Department of Agriculture) We found no meaningful differences at all.

Tysiąc pińcet sto dziewińcet komisji sobie moze twierdzic, co chce, a ja wiem swoje. Dlaczego? Bo roznice widac i czuc…

jaja

PS: w esperymencie USDA byc moze nie bylo zadnej roznicy miedzy jednymi i drugimi jajami, bo porownywali oni jajka z supermarketow “zwykle” z tymi z nalepka “organic”. Te ostatnie mają z jajami od kur robalowych z wolnego wybiegu (w USA nazywają sie one “pastured eggs”) wspolną jedynie cene. Przynajmniej w USA.

Jaja na zdjeciu zostaly kupione w Argentynie u chinczyka. Te z lewej to “huevos de campo” a te po prawej zwykłe. Te z lewej wygladaja i smakuja tak samo jak jaja od kur mojej babci, ktore to kury biegaly sobie radosnie po calym (dosc duzym) obejsciu, żarły co chciały, a czasem tez wlazily w szkode sąsiadom…


Responses

 1. taką samą różnicę jestem w stanie stwierdzić w przypadku jaj od sąsiadki w domu na wsi, gdzie kury nieraz wlażą na nasza posesje i srają, rozgrzebują… i tymi z supermarketu

 2. no bo to sa wlasnie takie jaja :)

 3. Też uważam, że jest różnica. Kupuję jajka z miejscowej farmy i smakują dużo lepiej niż te ze sklepu.

 4. Potwierdzam. Te o kolorze słoneczka kosztują mnie koło 6 reali za tuzin (inne czasami połowę tego), ale kolor, smak i zapach są całkiem, całkiem inne.

 5. nie sugerujcie się kolorem żółtka. Odpowiednie dodatki do paszy potrafią zrobić cuda, a człowiek się cieszy…

 6. Wiecej karotenu w paszy i od razu zdrowiej sie czujecie. Podwójna ślepa próba – tylko tym badaniom zaufam.

 7. Jajko to bogate źródło substancji odżywczych i podstawa całej palety potraw

  Wiekszosc jajek smakuje podobnie ale rzadko trafia sie jednak z niesympatycznym smrodkiem i dziwnym posmakiem. Smak jajek zalezy jednak od uzytej paszy.

  “Stuletnie jajo”, chiński przysmak znany od wiekow. To kacze jajko fermentowane przez kilka tygodni w mieszaninie wapna, słomy ryżowej i naparu herbaty.
  Nie mogłem tego przełknąc. A mialo byc takie dobre

 8. Jak dotąd jadałam jajka kupowane w sklepach i uważałam, że jajko to jajko i tyle.Zmieniłam zdanie tutaj, odkąd mam jajka od własnych kur- z cała pewnością mogę teraz powiedzieć – nie ma porównania.Te jajka z własnej hodowli biją na głowę te “kupne”.

 9. zapomniałem się przelogować, Futrzak możesz skasować powyższe?

  @Sir i nikt – otóż to. Równie dobrze możnaby twierdzić że Fanta jest niesłychanie pożyteczna skoro ma taki jaskrawy kolor.

  Test jajek na Mother Earth ciekawszy, szkoda że ma poważny błąd metodyczny – porównuje wartości zmierzone przez nich ze standardami USDA. Nie wiadomo, czy metodyka pomiaru była taka sama. Znacznie sensowniej byłoby wysłać do tego samego laboratorium i zbadać tą samą metodą próbkę jajek z kur wolno biegających oraz próbkę z klatkowych. I zadbać żeby zmienne typu czas od złożenia, warunki przechowywania pomiędzy złożeniem a badaniem, rasa kur – były kontrolowane.

  No i oczywiście wzruszające jest podniecanie się kwasami omega-3, które są niesłychanie modne, ale przekonujących danych o ich wartości zdrowotnej nie widać…

 10. Różnica jest oczywista ( choć sam kolor jeszcze jej nie wyznacza) To samo zresztą dotyczy wielu innych produktów – w tym mięsa. Problem jest niestety dosyć skomplikowany – bo zdarzają się też “organiczne” produkt z terenów przemysłowych, bliskich autostrad. Jednak to raczej margines – na pewno nie porównywalny ze skalą produkcji w farmach przemysłowych

 11. jajko jako takie wyrafinowanego smaku nie ma – ja roznice wyczuwam (ale nikt w rodzinie nie, jestem tzw supertaster ) ale nie jestem w stanie stwierdzic ktore jest “lepsze”
  kupuje z farmy bo mi szkoda stloczonych kur – choc kura to glupie stworzenie to jednak prawo do chodzenia powinna miec

 12. Do w.: jeśli zapomnisz o tłumie kur (każdy tłum jest okropny) a poobserwujesz jedną kurę od małego w nieco przyjaźniejszym dla niej otoczeniu, tak, żeby mogła się przyzwyczaić do Ciebie i Ci zaufać, bardzo, bardzo szybko, może już po dwóch tygodniach, radykalnie zmienisz swoje przekonania o “głupim stworzeniu”.

 13. Mnie tez samo “zolciejsze” zoltko by nie przekonalo (przeciwnie, podejrzewalabym wiecej barwnika w sztucznej karmie), ale smaku sie juz tak latwo nie oszuka.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: