Napisane przez: futrzak | 21 listopada 2012

Jak napuszczać na siebie tłumy

Jeśli chcemy doprowadzić „dobrych ludzi” do czynienia zła, pierwszym krokiem jest stworzenie podziału, wyodrębnienie i jasne pokazanie wroga, drugim – stworzenie poczucia zagrożenia z jego strony, trzecim – sprowokowanie agresji, czwartym – wprowadzenie autorytetów (rola autorytetu jest tu obok poczucia zagrożenia kluczowa) wyjaśniających, że wróg ponosi winę za wszystkie nieszczęścia spadające na „dobrych”, piątym – stworzenie poczucia bezkarności poprzez obciążenie wroga całą winą za konflikt…

…i juz mamy „potwornych zbrodniarzy” ktorzy przeciez „sa przykladnymi ojcami i matkami kochajacymi swoje dzieci i ojczyzne”.

A wszystko opiera sie na automatycznej reakcji na wdrukowany schemat „klik… wrrrrrr…” jak to okreslil Cialdini w Influence: Science and practice oraz na tym, co doswiadczyl i opisal Zimbardo w eksperymencie wieziennym. Plus umiejetnej manipulacji tlumem, w/g zasad opisanych przez Gustawa Le Bon.

Wiedza jest, trzeba do zastosowania czlowieka, ktory zrozumie dokladnie co, jak i kiedy zastosowac. Pojawi sie, to bedzie nastepna rewolucja. Bo grunt juz jest.

Reklamy

Responses

 1. No, no, sama jestem ciekawa, co z tego wyniknie…

 2. kurczę, ten cytat znakomicie oddaje moje spostrzeżenia. wiedziałam, że ktoś to już musiał opisać!
  kradnę. może Cialdini i Futrzak się nie obrażą?
  :)

 3. Super! Dzięki za tę notkę.

 4. pierwszy cytat zreszta jest autorstwa Rafala Ziemkiewicza :)

 5. Cialdini sporo wyjasnia. Zawsze jak zaoszczedze jakas kase, bo nie dam sie nabic w butelke reklamowym schematom cieplo o nim mysle. A i od czasu do czasu na nowo czytam.
  Ciekawie podobne sprawy (aczkolwiek troche bardziej odjechanie) sa opisane w „Powstajacym Prometeuszu” Roberta Antona Wilsona.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: