Napisane przez: futrzak | 2 października 2012

FED czyli System Rezerwy Federalnej.

Pozwolę sobie, za zgodą autora, zacytować i zachęcić do przeczytania całości. Tym bardziej, że bedzie kontynuacja tematu.

Warto, bo chyba większość ludzi – obojętnie, z USA czy nie – nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest i jaka rolę w światowej ekonomii pełni FED. A powinni wiedzieć….

W Wigilię Bożego Narodzenia 1913 roku prezydent Wilson podpisał ustawę, dzięki której wyłącznym emitentem pieniędzy stał się System Rezerwy Federalnej, czyli de facto bank centralny USA. Od tej pory wszelkie istotne operacje amerykańskiego budżetu państwa musiały być prowadzone za pośrednictwem prywatnej instytucji. W tym miejscu, jak łatwo sobie wyobrazić, rozpoczyna się szereg niekończących sporów. O ile powszechnie wiadomo, że system tworzy 12 prywatnych banków, które na powierzonych im obszarach zrzeszają mniejsze i wspólnie emitują pieniądze, to po dziś dzień nie ustalono DO KOGO owych 12 banków federalnych należy. Kompromitowani przez oficjalnych publicystów amatorscy badacze donoszą o różnych, raz mniej raz bardziej egzotycznych szczęśliwych posiadaczach amerykańskiej drukarni pieniędzy. I w całej sprawie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w żadnych dostępnych dokumentach FED czy Departamentu Skarbu nie podaje się tej istotnej (było nie było) informacji. Powód? Banki Rezerwy Federalnej są po pierwsze prywatne, po drugie nienotowane i jako takie nie podlegają kontroli SEC, czyli odpowiednikowi naszego KNFJ. Ciekawe prawda? Oczywiście wszędzie można znaleźć informacje o tym, że kontrola federalna nad systemem jest tak ścisła, że aż prywatne banki państwowe (bo tak należałoby w tym miejscu tłumaczyć określenie „federalne”) należałoby uznać za znacjonalizowane.
I tak oczywiście można by przyjąć, że FED powstał pro publico bono, a szefów i pozostałych gubernatorów FED wybiera się w publicznym i wolnym konkursie. Ustalanie czy tak jest, czy nie wykracza zdecydowanie poza możliwości tego bloga. Z drugiej strony w jego możliwościach mieści się próba odpowiedzi na, wydawałoby się, proste pytanie, po co FED powstał w takiej, a nie innej postaci?

Powód był prosty, a pomysł genialny. Pozwalał na rozwiązanie wszelkich problemów z emisją pieniądza i to w zasadzie za jednym zamachem! Jak pamiętamy każdy rząd ma zawsze problem z bazą emisyjną. Aby pieniądze nie zamieniły się w kawałki papieru, czymś muszą być zabezpieczone, albo przynajmniej muszą w to wierzyć obywatele. Rewolucyjna Francja opierała pieniądz na znacjonalizowanych majątkach kościelnych, a taki na przykład Bank of England na przychodach podatkowych z gruntów rolnych.

FED dał możliwość emitowania pieniędzy w oparciu o dług Departamentu Skarbu. Tym samym w praktyce amerykański dolar znalazł pokrycie jedynie w umowie społecznej i niczym więcej, bo z wymienialnością na złoto poradzono sobie prędko.

Reklamy

Responses

  1. Czytałam wczoraj u Rafała Bauera i szalenie mi się ten wpis podobał, (pomimo dość pesymistycznego wydźwięku samego przedmiotu postu ;-))

  2. Zawsze podziwiałam ludzi , którzy potrafią ogarnąć sytuacje polityczne, gospodarcze , bankowość itp. tematy danych krajów,rozumieć o co w tym wszystkim chodzi i jeszcze potrafić się na ten temat sensownie wypowiedzieć. Ja się nie znam,nie interesują mnie te tematy, nie rozumiem większości spraw z tymi kwestiami związanych. I nie próbuje nawet udawać,że chcę wiedzieć. Jedyne co wiem,to to ,że banki i politycy to krętacze i złodzieje. Beh.Jednak będę tu zaglądać częściej , bo fajnie się czyta te artykuły.:)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: