Napisane przez: futrzak | 5 lutego 2011

Po co nam Kościół?

W parafii Gikondo w Kigali polscy pallotyni biernie patrzyli na zabijanie swoich parafian, a zaraz potem zwiali za granicę. Wcześniej jednak mieli odwagę wyjść z plebanii i pójść do kościoła oblężonego przez morderców. Po co? Po Najświętszy Sakrament! Bo w tym kawałku ciasta z mąki i wody widzieli Chrystusa, a nie w Jego wyznawcach czekających na ścięcie. Ocalili chleb. Na obronę życia zabrakło im odwagi.

Trafne i mocne słowa pokazujące, czym stał sie Kościol Katolicki. Wlasciwie mozna je odniesc do kazdej zinstytucjonalizowanej religii. Rzad dusz to wladza prawie absolutna i korumpuje absolutnie, kaplani zas to zwykli ludzie, podlegajacy takim samym pokusom jak inni. Stworzenie systemu, w ktorym jednych ludzi wynosi sie ponad innych, zawsze konczy sie tak samo, niezaleznie od tego, jaka idea jest mysla przewodnia.
I nie ma tutaj żadnych świętych, ani wyjątków. Nie byl tez nim Jan Pawel II:

Mam prawo i chcę o tę sprawę pytać. Mam prawo się dziwić. Nie temu, że misjonarze uciekli. I nie temu, że wrócili zaraz po tym, jak schowano maczety, zanim ciała zdążyły ostygnąć. Chodzi o to, jak oni wrócili, jak triumfują. Jakby nic się nie stało.
Duchowni są uwikłani w ludobójstwo nie tylko jako bierni świadkowie. Księża Tutsi ginęli. Habit nikogo nie ocalił. Również habit zakonnic przed niczym nie chronił. Tylko bycie Hutu gwarantowało życie. Mimo to niektórzy księża Hutu bronili wiernych Tutsi i razem z nimi ginęli. Byli i tacy duchowni, którzy wskazywali miejsca, gdzie ukrywały się ofiary. I tacy, którzy gwałcili i mordowali. Kościół do dzisiaj nie skonfrontował się z tym grzechem. Jan Paweł II oświadczył, że Kościół nie jest odpowiedzialny za ludobójstwo w Rwandzie. Przyznał, że „wszyscy członkowie Kościoła, którzy zgrzeszyli w okresie ludobójstwa, muszą odważnie ponieść konsekwencje czynów, które popełnili przeciwko Bogu i przeciwko bliźniemu”. Szkoda, że nie możemy go dzisiaj zapytać, co wiedział o ewakuacji z Rwandy duchownych oskarżonych o ludobójstwo i dlaczego Watykan sprzeciwia się ich ekstradycji. Zadałem te pytania biskupowi Henrykowi Hoserowi, który dziś urzęduje w diecezji na warszawskiej Pradze, a wcześniej przez 21 lat był w Rwandzie. Nie wyraził zgody na publikację swoich odpowiedzi.
[….]
Kościół ponosi część winy. Arcybiskup Kigali, Hutu, był członkiem komitetu centralnego partii, która doprowadziła do ludobójstwa. Był najbliższym doradcą prezydenta kraju, który przez lata prześladował Tutsi i importował z Chin setki tysięcy maczet w jasno określonym celu. Arcybiskup o tym nie wiedział? A Jan Paweł II już po wszystkim nie wiedział, że oskarżeni o ludobójstwo duchowni ukrywają się w europejskich parafiach?

źródło


Responses

 1. Kopanie Kosciola Katolickiego od dosyc dlugiego czasu uchdzi za czynnosc modna wsrod roznej marki wojownikow o demokracje, wolnosc, prawa czlowieka i innych, ogolnie mowiac, lewakow.

  Proponuje aby owi „bojownicy” zadali podobne pytania innym organizacjom dzialajacym tamze, w szczegolnosci innym Kosciolom. Organizacji Narodow Zjednoczonych itede.

 2. bardzo ciekawe pierdoły

 3. Nie dziwię się krukom, też bym zwiewał za granicę przed bandami dzikusów z maczetami.

 4. Zgadzam się, że każdy ma prawo pytać o to, co się tam zdarzyło. Szkoda tylko, że autor nie dowiadywał się o przebaczenie i pojednanie. Mam wrażenie bowiem (a raczej może oczekiwanie, bo książki nie czytałam), że byłoby to ciekawsze i głębsze, niż drastyczne opisy gwałtów (choć pewnie autorowi wydawało się, że gwałty są niezbędne, żeby wstrząsnąć czytelnikiem).
  Innymi słowy, mnie takie rzeczy: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,7802642,Nasza_kamera_stoi_na_ziemi.html?as=4&startsz=x
  wydają się mówić więcej i bardziej interesująco o ludziach.

 5. @sporothhrix:
  w wywiadzie wyjasnil, dlaczego nie i ja go calkowicie rozumiem.

 6. Zenza, myślę, że takie pytania są również zadawane, i również nie ma na nie odpowiedzi, lub są udzielane gdzieś półgębkiem, wstydliwie. Ten jednak konkretny wpis dotyczy kościoła, który zbyt długi pozwalał swoim pasterzom dymac, pardon le mot, owieczki na różnych frontach pod przykrywką wiary. Ja tam się cieszę, że zaczyna się mówic o tych wszystkich brudnawach kartach w historii kościoła, mam nadzieję, że zostaną opublikowane i rozliczone, i może to nauczy tę organizację odrobiny pokory.

 7. I o co te zarzuty? Że polscy księża nie chcieli być bohaterami w prymitywnej plemiennej wojnie? O to, że KK nie udało się tubylcom (w tym duchownym) wpoić na czym polega miłość do bliźniego? W sumie ja też mam pretensje do KK, ale o to, że postawił niżej poprzeczke dla duchownych w Afrcye po to, aby nie być oskarżonym o dyskryminację. Przez pewien okres na siłę robili czarnych biskupami tylko po to, aby pokazać jak to KK jest też dla czarnego ludu.

  Prawda jest taka, że chyba nie ma drugiej takiej organizacji, która tyle charytatywnie pomaga Afryce jak KK…. a wiadomo, że Przekrój zapłaci każdemu kto przyniesie im do redakcji jakąś antykościelną historię…

 8. @Marcin:
  zarzuty dokladnie o to samo co zawsze: o hipokryzje. Z jednej strony „wszyscy członkowie Kościoła, którzy zgrzeszyli w okresie ludobójstwa, muszą odważnie ponieść konsekwencje czynów, które popełnili przeciwko Bogu i przeciwko bliźniemu” – a z drugiej chronienie i ukrywanie zbrodniarzy.

 9. Mnie nie dziwi że uciekli, i nie mam do nich o to pretensji.
  Nie dziwi mnie też to, co oburza autora artykułu, że teraz zachowują sie jakby nic się nie stało i udają, że nie ma sprawy. Nie oni jedni.
  To co mnie dziwi i po trochu przeraża, to myślenie magiczne wyrazające się w tym, że mimo niebezpieczeństwa poszli ratowac hostię. Naprawdę, przecież to tylko chleb – nawet zgodnie z religią katolicką, bo przecież wedle tej ostatniej dopiero podczas przeistoczenia w trakcie mszy chleb staje się ciałem Chrystusa…
  To jest absurd, którego nie umiem sobie wytłumaczyć.

 10. To ludzie jak wszyscy inni i też boją się o życie. (i reprymendy władz, gdyby nie zabrali sakramentu). W grudniu zamordowano polskiego franciszkanina w Ekwadorze, a ostatnio salezjanina w Tunezji.

 11. @Kate:
  reprymendy JAKICH WLADZ O CO????

 12. Władze kościelne nie miałyby pretensji, że nie zabrali tego sakramentu, który to zabieranie było podkreślone w artykule?

 13. poco zbudowanie sa kosciloy i dalczego musimy chopdzic do kosciola kosciul zbudowali ludze a nie pan Jezus sam pan jezus powiedzal ja jestem stynem bożym kto wemnie wiezy bedze zyl nawiekii ludze modlom sie do figury ni niepoczebniee chodzo do kosciola kosciul jest niepoczeby ludziom tyko do kosciola chodzom na pokas ja wiem o ty ze kosdciul jest niepoczebny czeba miec swojom wiare w swojego boga

 14. Wychowanie katolickie nie zadziałało ani na ludzi ani na księży, ani na Watykan zaraz po masakrze. Nauczanie JPII na pielgrzymce do Rwandy w 1992 tez nic nie dało. Żaden duch nie zstąpił i nie odnowił oblicza ziemi. Polscy Katolicy jak zwykle będą odwracać kota ogonem, bo są wewnątrz takimi samymi nie wychowanymi mordercami, tylko bez możliwości takiej eskalacji. Wystarczy popatrzeć na zachowania na wiecach radia maryja, i na podwalu krakowskim. Szowinizm jak malowany tylko maczety nie rozdane. Krucjata albigeńska 1291, Faszystowska katolicka Chorwacja 1941, Rwanda 1994, Raport Irlandzki 2009, to jest w kółko to samo w tej samej patologicznej doktrynie.

 15. koscioly i wszystkie ich religie sa zjawiskiem kulturowym kazdego z narodow – przy czym tylko islam jest systemem strikte politycznym z zewnetrznymi atrybutami „religfijnosci” – zatem odmiany kosciolow – ich struktury i pole dzialania sa w niemal kazdym kraju inne – a jest to instytucja ktorej nie mozna – nie da sie wykluczyc z zycia spolecznego
  jesli tak jest – a jest to pewnik – wowczas ta instytucja (niezaleznie od watykanskiego dogmatyzmu strikte religijnego) umiejscawia sie i zakorzenia w kulturze (nie mowomy o cyrku i teatrze) kazdego z narodow – to tez pewnik – zatem dostosowuje sie do etyki danego narodu ktora wynika rowniez z jego tradycji i dlatego powiemy – jakie panstwo – jaka jego polityka – taki jego kosciol

  zatem nie ma sensu pisac modnych bzdur ktore maja (jakoby – bo to zakamuflowane) podwazyc sens istnienia kosciolow – proponuje by wpierw zlikwidowac polityke – ktora w naszym okresie kryzysu wladzy jest skorumpowana i upadla etycznie i moralnie

  capito?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: